Flag of Australia Robert Menzies

 Robert Menzies

Full name: Sir Robert Gordon Menzies
Gender: Male

Country: Australia (12th Prime Minister)
Terms: 26 April 1939 – 26 August 1941 19 December 1949 – 26 January 1966

Preceded by: Earle Page
Succeeded by: Arthur Fadden

Political Party: United Australia, Australian Liberal Party
Other Political Titles: Member of Parliament for Kooyong (Victoria)

Date of Birth: December 20, 1894
Birth Place: Wimmera, Victoria

Date of Death: March 15, 1978
Cause of Death: Heart attack

Education: First educated at a one-room school, then later at private schools in Ballarat and Melbourne (Wesley College), and studied law at the University of Melbourne



More Australian Prime Ministers