Flag of Australia John McEwen

 John McEwen

Full name: Sir John McEwen (Black Jack)
Gender: Male

Country: Australia (18th Prime Minister)
Terms: 19 December 1967 – 10 January 1968

Preceded by: Harold Holt
Succeeded by: John Gorton

Political Party: Country Party
Other Political Titles: 1st Deputy Prime Minister of Australia and Member of Parliament for Murray (Victoria)

Date of Birth: March 29, 1900
Birth Place: Chiltern, Victoria

Date of Death: November 20, 1980

Education: Attended state schools until age 15



More Australian Prime Ministers