Flag of Australia Arthur Fadden

 Arthur Fadden

Full name: Sir Arthur William Fadden
Gender: Male

Country: Australia (13th Prime Minister)
Terms: 29 August 1941 – 7 October 1941

Preceded by: Robert Menzies
Succeeded by: John Curtin

Political Party: Country Party
Other Political Titles: Member of Parliament for Darling Downs (Queensland)

Date of Birth: April 13, 1894
Birth Place: Ingham, Queensland

Date of Death: April 21, 1973

Education: Educated at state schools and later studied accountancy while working as a clerk



More Australian Prime Ministers