Flag of United Kingdom Ramsay MacDonald

 Ramsay MacDonald

Full name: James Ramsay MacDonald
Gender: Male

Country: United Kingdom (39th Prime Minister)
Terms:
1) January 22, 1924 to November 4, 1924
2) June 5, 1929 to June 7, 1935

Preceded by: Stanley Baldwin
Succeeded by: Neville Chamberlain

Political Party: Labour Party
Other Political Titles: Leader of the Opposition, Leader of the Labour Party, Secretary of State for Foreign Affairs, Leader of the House of Commons, Lord President of the Council, Member of Parliament for the Combined Scottish Universities, Member of Parliament for Seaham, Member of Parliament for Aberavon, Member of Parliament for Leicester

Date of Birth: October 12, 1866
Birth Place: Lossiemouth, Morayshire, Scotland

Date of Death: November 9, 1937

Education: Birkbeck Literary and Scientific Institution, University of London



More British Prime Ministers