Flag of United Kingdom Arthur Balfour

 Arthur Balfour

Full name: Arthur James Balfour (1st Earl of Balfour)
Gender: Male

Country: United Kingdom (33rd Prime Minister)
Terms:
1) July 11, 1902 to December 5, 1905

Preceded by: Archibald Primrose
Succeeded by: Henry Campbell-Bannerman

Political Party: Conservative Party of United Kingdom
Other Political Titles: Leader of the Opposition, Secretary of State for Foreign Affairs, First Lord of the Admiralty, Lord President of the Council, Lord Privy Seal

Date of Birth: July 25, 1848
Birth Place: Whittingehame, East Lothian, Scotland

Date of Death: March 19, 1930
Cause of Death: Phlebitis

Education: Eton College, Trinity College, Cambridge



More British Prime Ministers