Flag of United Kingdom Archibald Primrose

 Archibald Primrose

Full name: Archibald Primrose (5th Earl of Rosebery)
Gender: Male

Country: United Kingdom (32nd Prime Minister)
Terms:
1) March 5, 1894 to June 22, 1895

Preceded by: Robert Gascoyne-Cecil
Succeeded by: Arthur Balfour

Political Party: Liberal Party of United Kingdom
Other Political Titles: Secretary of State for Foreign Affairs, Lord President of the Council, Leader of the Opposition

Date of Birth: May 7, 1847
Birth Place: Berkeley Square, London

Date of Death: May 21, 1929

Education: Christ Church, Oxford



More British Prime Ministers