Flag of South Korea Roh Moo-hyun

 Roh Moo-hyun

Full name: Roh Moo-hyun
Gender: Male

Country: South Korea (16th President)
Terms: 25 February 2003 – 25 February 2008

Preceded by: Kim Dae-jung
Succeeded by: Lee Myung-bak

Political Party: Uri Party (2003-2007) Millennium Democratic Party (1997-2003) Democratic Party (1990-1997) Unified Democratic Party (1988-1990)

Date of Birth: September 1, 1946
Birth Place: Bongha village near Gimhae and Busan, in south-eastern South Korea

Date of Death: May 23, 2009
Cause of Death: Suicide (jumped from a 45-meter (150 ft) cliff known as Bueong \'i Bawi)

Education: No formal education