Flag of Canada Richard Bedford Bennett

 Richard Bedford Bennett

Full name: Richard Bedford Bennett
Gender: Male

Country: Canada (11th Prime Minister)
Terms:
1) August 7, 1930 to October 23, 1935

Preceded by: William Lyon Mackenzie King
Succeeded by: Louis St Laurent

Political Party: Conservative Party of Canada
Other Political Titles: Leader of the Alberta Conservative Party, Minister of Justice

Date of Birth: July 3, 1870
Birth Place: Hopewell Hill, New Brunswick

Date of Death: June 26, 1947
Cause of Death: Heart attack

Education: Dalhousie University



More Canadian Prime Ministers