Flag of Canada Louis St Laurent

 Louis St Laurent

Full name: Louis St. Laurent
Gender: Male

Country: Canada (12th Prime Minister)
Terms:
1) November 15, 1948 to June 21, 1957

Preceded by: Richard Bedford Bennett
Succeeded by: John Diefenbaker

Political Party: Liberal Party of Canada
Other Political Titles: Minister of Justice, Minister of External Affairs

Date of Birth: February 1, 1882
Birth Place: Compton, Quebec

Date of Death: July 25, 1973

Education: St. Charles Seminary (B.A.), Université Laval (LL.L.)



More Canadian Prime Ministers