Flag of Canada John Diefenbaker

 John Diefenbaker

Full name: John Diefenbaker
Gender: Male

Country: Canada (13th Prime Minister)
Terms:
1) June 21, 1957 to April 22, 1963

Preceded by: Louis St Laurent
Succeeded by: Lester B. Pearson

Political Party: Progressive Conservative Party of Canada

Date of Birth: September 18, 1895
Birth Place: Neustadt, Ontario

Date of Death: August 16, 1979

Education: University of Saskatchewan (B.A., M.A.)



More Canadian Prime Ministers