Flag of Canada Lester B. Pearson

 Lester B. Pearson

Full name: Lester Pearson (Mike)
Gender: Male

Country: Canada (14th Prime Minister)
Terms:
1) April 22, 1963 to April 20, 1968

Preceded by: John Diefenbaker
Succeeded by: Pierre Trudeau

Political Party: Liberal Party of Canada
Other Political Titles: Leader of the Opposition, 8th Secretary of State for External Affairs, 2nd Canadian Ambassador to the United States, 8th President of the United Nations General Assembly, Member of the Canadian Parliament for Algoma East

Date of Birth: April 23, 1897
Birth Place: Newtonbrook, Toronto, Ontario

Date of Death: December 27, 1972

Education: University of Toronto (B.A.), University of Oxford (B.A.), University of Oxford (M.A.)



More Canadian Prime Ministers