Flag of Switzerland Micheline Calmy-Rey

 Micheline Calmy-Rey

Full name: Micheline Calmy-Rey
Gender: Female

Country: Switzerland
Terms:
1) January 1, 2007 to January 1, 2008
2) January 1, 2011 to December 31, 2011

Preceded by: Moritz Leuenberger

Political Party: Social Democratic Party
Other Political Titles: Member of the Swiss Federal Council, Vice President of Switzerland, Head of the Department of Foreign Affairs

Date of Birth: July 18, 1945
Birth Place: Sion, Switzerland

Education: Graduate Institute of International Studies