Flag of Austria Kurt Waldheim

 Kurt Waldheim

Full name: Kurt Waldheim
Gender: Male

Country: Austria
Terms: 07/08/1986 to 07/08/1992

Preceded by: Rudolf Kirchschlager
Succeeded by: Thomas Klestil

Political Party: Austrian People's Party
Other Political Titles: Minister of Foreign Affairs, Secretary-General of the United Nations, Austria's ambassador to Canada

Date of Birth: December 21, 1918
Birth Place: Sankt Andrä-Wördern, Vienna

Date of Death: June 14, 2007
Cause of Death: Heart failure

Education: Vienna Consular Academy, University of Vienna



List of Countries List of Presidents