Flag of Malaysia Najib Razak

 Najib Razak

Full name: Mohd Najib Razak
Gender: Male

Country: Malaysia (6th Prime Minister)
Terms:
1) April 3, 2009 to April 3, 2013
2) May 6, 2013 to May 10, 2018

Preceded by: Abdullah Ahmad Badawi

Political Party: United Malays National Organisation
Other Political Titles: Minister of Defence, Minister of Education, Minister of Finance, Deputy Prime Minister of Malaysia, Minister of Culture, Youth and Sports

Date of Birth: July 23, 1953
Birth Place: Kuala Lipis, Pahang, Malaya

Education: University of Nottingham