Flag of Italy Luigi Einaudi

 Luigi Einaudi

Full name: Luigi Einaudi
Gender: Male

Country: Italy
Terms:
1) May 11, 1948 to May 11, 1955

Preceded by: Enrico De Nicola
Succeeded by: Giovanni Gronchi

Political Party: Italian Liberal Party
Other Political Titles: Governor of the Bank of Italy, Vice President of the Council of Ministers, Minister of Finance and Treasury, Minister of Budget, Life Senator

Date of Birth: March 24, 1874
Birth Place: Carrù

Date of Death: October 30, 1961