Flag of Italy Giovanni Gronchi

 Giovanni Gronchi

Full name: Giovanni Gronchi
Gender: Male

Country: Italy
Terms:
1) May 11, 1955 to May 11, 1962

Preceded by: Luigi Einaudi
Succeeded by: Antonio Segni

Political Party: Christian Democracy
Other Political Titles: Undersecretary for Industry and Commerce, Minister of Industry and Trade, President of the Chamber of Deputies, Life Senator

Date of Birth: September 10, 1887
Birth Place: Pontedera

Date of Death: October 17, 1978