Flag of New Zealand Robert Muldoon

 Robert Muldoon

Full name: Robert David Muldoon (Rob Muldoon)
Gender: Male

Country: New Zealand (31st Prime Minister)
Terms: 12 December 1975 – 26 July 1984

Preceded by: Bill Rowling
Succeeded by: David Lange

Political Party: New Zealand National Party
Other Political Titles: 4th Deputy Prime Minister of New Zealand, 21st Leader of the Opposition

Date of Birth: September 25, 1921
Birth Place: Auckland, New Zealand

Date of Death: August 5, 1992

Education: Mount Albert Grammar School



More New Zealand Prime Ministers