Flag of Slovakia Ivan Gasparovic

 Ivan Gasparovic

Full name: Ivan Gasparovic
Gender: Male

Country: Slovakia (3rd President)
Terms:
1) July 14, 1998 to October 30, 1998
2) June 15, 2004 to June 15, 2014

Preceded by: Rudolf Schuster
Succeeded by: Andrej Kiska

Political Party: Movement for Democracy (1992–present)
Other Political Titles: Vice-President of the Legislative Council of Czechoslovakia, Speaker of the National Council, Member of the National Council

Date of Birth: March 27, 1941
Birth Place: Poltar

Education: Comenius University in Bratislava



List of Countries List of Presidents